Super Joaca De Acasa

Super Joaca De Acasa

SuperCupa #jucamdeacasa a fost un campionat de fotbal virtual FIFA care a avut loc între 21 aprilie și 10 mai 2020. Andi Stoica, organizatorul cupei și jucător profesionist de FIFA, a coordonat

SuperCupa #jucamdeacasa a fost un campionat de fotbal virtual FIFA care a avut loc între 21 aprilie și 10 mai 2020. Andi Stoica, organizatorul cupei și jucător profesionist de FIFA, a coordonat eforturile a 32 de echipe, numai din România, și a aproximativ 400 de jucători implicați. Cele 48 de meciuri au fost transmite în direct, de postul de televiziune Pro X. Campionatul a început cu meciul dintre Academica Clinceni, considerată favorita turneului, și Petrolul Ploiești. În marea finală s-au duelat legendele Dinamo și Universitatea Craiova. Campionatul de fotbal virtual FIFA a readus în atenția microbiștilor și echipe cu tradiție, dar de mult uitate, precum Corvinul Hunedoara. Fiecare dintre cei 11 jucători ai unei echipe au fost manevrați din spatele consolei de un jucător adevărat, unii dintre ei fotbaliști profesioniști, cum este cazul lui Andrei Tătar (Hermannstadt) sau al lui Mihai Roman (CS U Craiova). SuperCupa #jucamdeacasa a fost dedicată pasionaților de fotbal care au rămas fără competițiile favorite din cauza epidemiei de coronavirus, dar a avut și scop caritabil. Suporterii au putut cumpăra bilete, iar fondurile astfel strânse au fost donate către mai multe cauze.